Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną polegającą na aplikowaniu na ciało specjalnych plastrów w ściśle określony sposób. Plastrowanie stosuje się w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia, doskonale sprawdza się również w rehabilitacji ortopedycznej.
Metoda wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu oddziałując poprzez skórę na mięśnie, stawy oraz układ limfatyczny. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę zwiększając w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami, co powoduje redukcję bólu (poprzez odbarczenie receptorów bólowych), ułatwia krążenie krwi i chłonki (zmniejszenie stanu zapalnego i poprawa trofiki tkanek), wpływa na normalizację napięcia mięśniowego.
Plastry wykonane są w 100% z bawełny, mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze, są wodoodporne, nie ograniczają czynności życia codziennego. Plastry można nosić przez kilka dni, dzięki czemu proces terapeutyczny trwa również po zakończeniu terapii w gabinecie. Kinesjotaping stosowany jest w wielu jednostkach chorobowych i może stanowić doskonałe uzupełnienie i przedłużenie efektów fizjoterapii.
Wskazania do kinesjotapingu:
– stany pourazowe (po skręceniach, stłuczeniach, złamaniach, przeciążeniach mięśni i inne)
– zespoły bólowe (kręgosłupa, barku, łokcia, kolana i inne)
– zespoły przeciążeniowe
– nadmierne napięcie mięśniowe
– obrzęki
– wady postawy