Metoda PNF, czyli Proprioceptywne Nerwowo-mięśniowe Facylitowanie (ułatwianie) ruchu jest specyficzną, uznaną na świecie metodą rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego.
PNF dzięki różnorodności stosowanych technik i wzorców ruchowych pozwala na indywidualną pracę z pacjentem, uwzględniającą stadium choroby, stan funkcjonalny oraz potrzeby pacjenta. Dzięki połączeniu poszczególnych ruchów w jedną całość (ruch globalny) aktywowane jest całe ciało chorego, co poprzez połączenia nerwowo-mięśniowe wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i ułatwia choremu wykonanie upośledzonej czynności ruchowej.
Proces odtwarzania utraconych funkcji oparty jest na powtarzaniu naturalnych ruchów pochodzących ze schematów rozwoju ruchowego dziecka jak i neurofizjologiczne oddziaływanie terapeutyczne na receptory ciała ludzkiego poprzez wielozmysłową stymulację (bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe, równoważne, proprioceptywne i in.), które oddziaływują na pacjenta ze środowiska zewnętrznego.
Poprzez wielokrotne powtarzanie prawidłowych wzorców ruchowych chory uzyskuje poprawę koordynację i równowagi, zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową, polepsza czucie głębokie, zwiększa zakresy ruchu. Ponadto poprawia technikę wykonywania różnego rodzaju ruchów funkcjonalnych (zmiana pozycji ciała, siadanie, wstawanie, połykanie, chód, prawidłowa postawa ciała).
Ogromną zaletą metody PNF
jest wykorzystanie silnych regionów ciała dla pobudzenia (poprzez irradiację) chorych i słabych części ciała, co pozytywnie wpływa na zaangażowanie się pacjenta w proces rehabilitacji, buduje wiarę we własne siły i powodzenie terapii, stymuluje do mobilizacji rezerwy tkwiące w organizmie pacjenta oraz zwiększa motywację do dalszego działania.
Wskazania do terapii metodą PNF:
– zaburzenia w obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego
– stany po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego
– choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, choroby móżdżku, polineuropatia, dystrofia mięśniowa
– skoliozy
-stany po endoprotezoplastyce